Ekologia >>

Walki byków
Walki byków Każdego roku ponad 30 tysięcy byków umiera w katuszach na hiszpańskich arenach w imię sportu i rozrywki. Tysiące giną w podobny sposób we Francji, Portugalii, Meksyku i Ameryce Południowej. Dlaczego taksię dzieje? Walki byków to dochodowy interes. Ogólne zyski ze sprzedaży biletów na widowiska w samej tylko Hiszpanii wynoszą około 30'000'000'000 pesetów rocznie. Pomimo głosów sprzeciwu hiszpańskiego Ministerstwa Kultury, które wykazało, że 50% Hiszpanów jest przeciwnych tej rozrywce, biznes ten prosperuje kwitnąco. Chociaż jest tyle przeciwników, 20 milionów widzów wciąż chodzi na krwawe przedstawienia. Taką liczbę podnoszą zagraniczni turyści, odwiedzający kraj w czasie wakacji. (więcej)

Eksperymenty na zwierzętach
WSTĘP Wiwisekcja - to eksperymentowanie na żywych organizmach. Doświadczeniom wiwisekcyjnym rok rocznie poświęca się miliony zwierząt. W samych Stanach Zjednoczonych ich liczbę szacuje się w granicach między 17 a 70 milionami (1). Zakres jak widac ogromny - pytanie brzmi z kąd tak duży margines? Otóż w USA prawo The Animal Welfare Act wymaga od laboratoriów raportów co do ilości zwierząt, na którcyh przeprowadza się eksperymenty. Jednagże to samo prawo nie uwzględnia myszy, szczurów, ani też ptaków, a te właśnie gatunki wykorzystuje się w znaczącej częsci doświadczeń. Ponieważ The Animal Welfare Act zwierząt tych we wspomnianym wymogu nie uwzględnia, laboratoria nie muszą meldować o wykorzystywaniu ich do wiwisekcji, w skutek czego można jedynie domniemywać dokładnej liczby zwierząt składanych na ołtarzu nauki.....(więcej)

Wiwisekcja
W środowiskach obrońców zwierząt i kręgach naukowców z dziedzin biologiczno - chemicznych bardzo często używa się pojęcia wiwisekcja .Co ono oznacza? Definicja mówi, że pod pojęciem wiwisekcji rozumiemy każdą ingerencję w żywy organizm zwierzęcia związaną. z przeprowadzeniem doświadczeń naukowych czy testowania produktów .Co kryje się pod tymi wyszukanymi, naukowymi wyrazami, np.co to znaczy ingerencja w żywy organizm zwierzęcia? Jeżeli znudzony nastolatek dla rozrywki rozpruje brzuch bezdomnego kota to nazywamy to okrucieństwem, za czyn ten prawo przewiduje określone kary. Jeżeli natomiast brzuch kota zostanie rozcięty przez człowieka posiadającego dyplom lekarza, chemika, psychologa , to czyn ten nazywa się ingerencją w żywy organizm, wiwisekcją. A za wiwisekcję nikt nie oskarża, przeciwnie jest to szanowana i bardzo opłacalna praca.....(więcej)

Kapitalizm a ekologia
Kapitalizm a ekologia W ciagu ostatnich dwóch stuleci czlowiek dokonal w swiecie przyrody nieporównywalnie wiecej zniszczen niz przez tysiace lat istnienia gatunku homo sapiens. Zniszczenia te nie maja charakteru lokalnego, nie dotycza jedynie jakiegos, wyodrebnionego ekosystemu. Dzis za sprawa czlowieka zagrozony jest ogólnoswiatowy ekosystem, zagrozone jest zycie biologiczne na calej naszej planecie.....(więcej)

McDonald niszczy ziemię
Degradacja Ziemi i zanieczyszczanie srodowiska Na obszarze Amazonii - pluc swiata "gdzie zyje ponad polowa wszystkich form zycia na Ziemi. Znajduje sie juz 100 000 farm hodowlanych. Ogromne lesne polacie wycinane sa pod pastwiska, aby wielkie korporacje, takie jak McDonald's mialy mieso na swoje hamburgery. Zanieczyszczenia te powoduja wyginiecie jednego gatunku zwierzat lub roslin co pare godzin. Miejscowa ludnosc broniaca lasów tropikalnych i drobnych, przyjaznych srodowisku gospodarstw jest wypierana przez najemnych morderców, którzy w samej tylko Brazylii zamordowali w ciagu ostatnich dziesieciu lat ok. 1 400 osób!!! (więcej)

Nigeria i Shell
Przed dwoma laty Ken Saro Wiwa oraz ośmiu jego towarzyszy zostało skazanych na śmierć tylko dlatego, że upomnieli się o przestrzeganie podstawowych praw człowieka we własnym kraju. Wraz z odkryciem złóż ropy naftowej w Kraju Ogonich (pd. Nigeria) w roku 1958 zapoczątkowany został rozwój, który zmienił oblicze kraju. 80% dochodów państwowych oraz blisko 90% dochodów dewizowych Nigerii pochodzi z wydobycia ropy naftowej w delcie Nigru. W 1977 roku ówczesny rząd zalegalizował konfiskatę ziemi w Kraju Ogonich, nie uznając przy tym prawa jej właścicieli do odszkodowania.....(więcej)