Antyglobalizm >>

Globalizacja w oczach czeskich anarchistów
iektórzy z organizujących protesty przeciwko posiedzeniu MFW/BŚ w Pradze (głównie liberalni ekologowie i KSCM [komuniści czescy; tłum.]), nie postulują likwidacji tych instytucji. Zamiast tego przypuszczają, że można je zreformować w taki sposób, by stały się narzędziami postępu, ochrony środowiska oraz praw ubogich i pracujących. Często można usłyszeć, że gdyby w posiedzeniach M FW/BŚ mogły brać udział organizacje ekologiczne, związki zawodowe lub instytucje charytatywne, interesy zwyczajnych ludzi byłyby chronione. Anarchiści rewolucyjni nie mogą się z tym zgodzić. Ponadnarodowe korporacje i banki krajów rozwiniętych będą traktować MFW/BŚ poważnie wyłącznie w takiej sytuacji, w której będą one dla nich użyteczne.....(więcej)

Relacje z Pragi
Relacja Lipy - współorganizatora polskiej części antyszczytu 1. Jak powstawal plan akcji w Pradze? Ostateczny plan akcji krystalizowal sie na spotkaniach kilku grup - m.in strategicznej i komunikacyjnej - na przestrzeni ostatnich 3-4 tygodni przed s26. Byl to dlugi proces dyskusji przez ktory przewinelo sie kilkaset osob z wielu krajow o roznych opiniach co do tego jak uczynic ten plan najefektywniejszym. Punktami zwrotnymi byly: a) podjecie decyzji o polaczeniu obu koncepcji - autonomicznych akcji decentralnych oraz wielkiego marszu zjednoczeniowego - w jedna calosc czyli w ten sposob aby sie one wzajemnie wspieraly, a nie wykluczaly czy koligowaly.....(więcej)

Dalczego wygralismy w Pradze
W atmosferze ogolnej euforii, fali krytyki i mieszanych odczuc co do przebiegu i efektow kampanii, ktora przeszla do historii jako ?s26? chcialem kozystajac z miejsca na lamach MP ukazac moze nieco konkretniej... DLACZEGO s26 BYLO WIELKIM SUKCESEM ... pomimo iz zdaje sobie doskonale sprawe z faktu, ze dokladniejsza analiza tego co mialo miejsce w trakcie mobilizacji, przygotowan, w trakcie oraz bez/posrednio po s26 ? prowadzi nas do niekonczacej sie listy bledow. Bledow, z ktorych powinnismy wyciagnac wnioski aby uczynic nasza walke jeszcze efektywniejsza. Taka analiza trwa i w najblizszych tygodniach napewno spotkacie sie z publikacjami na ten temat, ale zanim przejdziemy do glebszej krytyki dobrze byloby zdac sobie sprawe z wagi sukcesu jaki mimo wszystko wspolnie osiagnelismy. Ponizszy tekst zostal spisany na podstawie wlasnych doswiadczen, przemyslen i obserwacji, na podstawie notatek ze spotkania podsumowujacego "s26" jakie odbylo sie na poczatku pazdziernika w Pradze oraz na podstawie rozmow i dyskusji jakie przeprowadzilem po 28.09....(więcej)

Bank Światowy - Rabunek z bronią w ręku!
ffffffffffffffffffff(więcej)

Przeciwko globalnemu kapitalizmowi
O Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym wielu ludzi dowiedziało się po nieustających protestach przeciwko tym instytucjom... Działając w ciszy i z dala od medialnego zgiełku skutecznie wzbogacają one budżety bogatych państw kapitalistycznych i fortuny dyktatorów. Wszystko to kosztem biednych społeczeństw i zwykłych obywateli. Setki tysięcy ludzi nie mogąc znieść jarzma kapitalizmu powiedziało ? DOŚĆ! Postanowili upomnieć się o prawo do godnego życia. Pożyczki i kredyty czyli jak to działa?....(więcej)